یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۴ ب.ظ

پدیده واگذاری غیر قانونی در لو ای زمین های دولتی با کاربرهای خدماتی به افراد سودجو درگچساران

 • ره گزارش نصردنا مسعود ظفری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه پدیده ای که در شهر دوگنبدان با آن مواجه هستیم واگذاری غیر قانونی و در لوای قانون زمین های دولتی با کاربری های خدماتی ...
 • ره گزارش نصردنا مسعود ظفری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه پدیده ای که در شهر دوگنبدان با آن مواجه هستیم واگذاری غیر قانونی و در لوای قانون زمین های دولتی با کاربری های خدماتی به افراد سودجو می باشد.

  وی بیان کرد: بر اساس قانون منع فروش و واگذاری اراضی فاقد کاربری مسکونی و دیگر قوانین مربوطه‌، واگذاری اراضی دولتی با کاربری فضای سبز به اشخاص حقیقی و حقوقی تخلف بوده و مشمول مجازات قانونی می شوند.

  شهردار دوگنبدان تصریح کرد: افراد سودجو با نفوذ به اداره راه و شهرسازی و ایجاد رانت اقدام به خریداری غیر قانونی این اراضی می‌نمایند.

  ظفری عنوان کرد: نکته قابل تامل اینجاست که با واگذاری این اراضی دولتی علاوه بر اینکه از سرانه های خدماتی اهالی کسر می شود ، خریدار با پرداخت مبلغ ناچیزی، مبلغ واریزی را به حساب اداره راه و شهرسازی شهرستان نیز واریز نمی کند.

  وی گفت: این به معنای واقعی تضییع حقوق شهروندی شهروندان گچسارانی در لوای قانون است.

  شهردار دوگنبدان خاطر نشان کرد:
  یکی از رسالت‌های شهرداری ایجاد فضای سبز و کاشت درخت در زمین‌هایست، که بر اساس طرح تفصیلی ابلاغی اداره راه و شهرسازی به عنوان فضای سبز اعلام شده است.

  ظفری بیان کرد: انجام این مهم علاوه بر ایجاد فضای سبز ، حس پويايی و سر زندگی در محله ،می تواند عامل بازدارنده واگذاری غیر قانونی زمین های دولتی باشد.

  وی افزود: یکی از این موارد فضای سبز خیابان شهید قاضیانی واقع در پانصد دستگاه پشت انبار جهاد است.

  شهردار دوگنبدان ادامه داد: که ده های ۶۰ و ۷۰ زمین شهری ،در واگذاری پلاک های مسکونی مجاور به اهالی ،قطعه مذکور را فضای سبز اعلام نموده و در طرح های تفصیلی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ابلاغی راه و شهرسازی به شهرداری در سال های ۱۳۷۵ و ۱۳۹۴ نیز کاربری قطعه مذکور را فضای سبز مصوب و اعلام نموده است.

  شهردار دوگنبدان اظهار کرد: شهرداری دوگنبدان نیز بر اساس رسالت کاری خود اقدام به کاشت درخت در این فضای سبز کرده بود.

  ظفری عنوان کرد: متاسفانه در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۱۵ با حضور در محل و مشاهده تخلف صورت گرفته به اذهان اهالی محترم ،
  اداره راه و شهرسازی که متولی طرح تفصیلی بوده و می بایست مجری قانون باشد ،اقدام به قطع درختان ۸ساله و تخریب محل نموده به فرض محال در صورتی که اداره راه و شهرسازی حق فروش را داشته باشدمی‌بایست ابتدا خریدار پس از تغییر کاربری ملک در کمیسون ماده ۵ با مراجعه به کمیسیون ماده ۷شهرداری با اخذ مجوز اقدام به برچیدن درخت نمایند.

  وی گفت: قطع درختان بدون مجوز مشمول مجازات قانونی می باشد و ماده ۱ این کمیسون(ماده ۷) قطع درخت را ممنوع اعلام کرده
  و همچنین ماده ۷گزارش ماموران شهرداری بعنوان گزارش ضابطین قضایی قلمداد می‌شود.

  شهردار دوگنبدان اظهار کرد: ماده ۶ برای کسانی که این قانون را زیر پا می‌گذارند مجازات نقدی و حبس تعزیری تا ۳ سالدر نظر گرفته شده
  و اهالی با عنوان اینکه زمین شهری پلاک مذکور را تحت عنوان فضای سبز اعلام و پلاک های مسکونی را تحت این عنوان به اینجانبان واگذار نموده اند،مورد اعتراض قرار گرفت.

  ظفری بیان کرد: بلافاصله با مشاهده تخلف صورت گرفته با دادگستری و دادستان شهرستان خواستار بررسی موضوع شدیم و طرح دعوی تحویل داده شد
  و تا حصول نتیجه ،جلوگیری از واگذاری غیر قانونی زمین در سطح شهر به افراد سود جو و برخورد قاطع با عاملین این تخلف ،در کنار شهروندان محترم خواهیم بود.
  انتهای پیام/

  تبلیغات