شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
سیاسی

چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۵ ب.ظ

همایش سازگاری با کم آبی با حضور مسئولان در گچساران برگزارشد

 •   همایش سازگاری با کم آبی که با حضور مسوولان استانی و شهرستانی در باشگاه فرهنگیان گچساران برگزار شد. به گزارش  نصردنا  آرش مصلح  در همایش سازگاری با کم آبی اظهار داشت: رشد و توسعه روزافزون فعالیت ...
 •  

  همایش سازگاری با کم آبی که با حضور مسوولان استانی و شهرستانی در باشگاه فرهنگیان گچساران برگزار شد.

  به گزارش  نصردنا  آرش مصلح  در همایش سازگاری با کم آبی اظهار داشت: رشد و توسعه روزافزون فعالیت های صنعتی، کشاورزی و نیاز شرب دشت ها با توجه به رشد جمعیت و محدویت های منابع آب تامین کننده، همراه با بهره برداری های ناموزون و بی رویه از آب زیرزمینی و حذف آب های سطحی تغذیه کننده آبخوان، موجب افت سطح آب و در نتیجه کاهش قابل توجه حجم ذخیره آبخوان، اختلال در نحوه بهره برداری از چاه ها و وقوع فرونشست میشود.

  مصلح افزود : یکی از راهکارهای مناسب و کارآمد برای استفاده بهینه از روان آب ها به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک استفاده از شبکه‌های پخش سیلاب است.

  معاون  حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت : ۶۶ میلیارد ریال اعتبار برای مرمت هفت طرح تغذیه مصنوعی استان در سال جاری از محل اعتبارات حوادث اختصاص یافته است.

  وی گفت : این اعتبار برای ترمیم طرح های تغذیه مصنوعی سفره های زیرزمینی در حال بهره برداری مانند ناصرآباد، ده شیخ،گرگو،کلاچو،گچ ممبی و تنگ سبو پیس بینی شده است.

  مصلح اذعان داشت : از مجموع هفت طرح تغذیه مصنوعی در سطح استان تعداد ۳ طرح در گچساران به منظور احیا و تعادل‌بخشی منابع آبی زیرزمینی اجرا خواهد شد.

  وی خاطرنشان کرد: هفت طرح تغذیه مصنوعی استان ظرفیت ذخیره ۱۶ میلیون متر مکعب آب را دارند.

  معاون حفاظت و بهره برداری  شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح های تغذیه مصنوعی برای کنترل سیلاب احداث می شوند که در زمان بارندگی های شدید این طرح‌ها دچار آسیب و خسارت می شود برای ترمیم و نوسازی نیاز به اعتبار دارند.

  مصلح با اشاره به وجود ۱۵ دشت در کهگیلویه و بویراحمد که در سال های گذشته به طور میانگین ۱۰.۳متر افت داشته است تصریح کرد: طرح های تغذیه مصنوعی بهترین راهکار برای بهره وری بهینه از منابع آب و خاک است.

  وی عنوان کرد: میانگین بارش سالیانه باران در استان ۶۷۵ میلیمتر و ۲.۵ برابر میانگین کشور است که این آمار ضرورت توجه به کنترل روان آب ها را بیشتر کرده است.

  محمدرضا کایدونی ، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، کنترل سیلاب و کاهش خسارات ناشی از آن، کنترل رسوب، گسترش کشاورزی در سطح منطقه و به تبع آن جلوگیری از مهاجرت را از جمله اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

  همایش سازگاری با کم آبی که با حضور مسوولان استانی و شهرستانی در باشگاه فرهنگیان گچساران برگزار شد.

  تبلیغات