سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۵ ب.ظ

خسارت بیش از ۹۳ میلیاردی بارندگی به حوزه عشایر کهگیلویه و بویراحمد

 •   مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده بارندگی های شدید امسال بالغ بر 93 میلیارد و 500 میلیون ریال خسارت به حوزه عشاری وارد کرده است. " مجید علیپور" در گفت ...
 •  

  مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده بارندگی های شدید امسال بالغ بر ۹۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خسارت به حوزه عشاری وارد کرده است.

  ” مجید علیپور” در گفت و گو با نصردنا افزود: بارندگی های شدید فروردین ماه سالجاری بیشترین خسارت را در بخش عشایر به حوزه زیر ساختی وارد کرده است.

  وی بیان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده بارندگی های شدید امسال بالغ بر ۹۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خسارت به حوزه عشاری وارد کرده است.

  مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بیشتر این خسارتها در بخش جاده های عشایری بالغ بر دو هزار و ۱۳۰ کیلومتر جاده عشایری و تخریب کامل  ۶۱ دهنه پل بوده است.

  علیپور عنوان کرد: از دیگر خسارتهای این بارندگی به بخش عشایر می توان به تخریب بیش از ۶۰ منبع ذخیره آب، تخریب ۴۰ کیلومتر شبکه ها و لوله های انتقال آب، آسیب دیدگی بیش از ۳۰ چشمه که بهسازی آنها انجام شده بود اشاره کرد.

  وی گفت: در همین بارندگی های شدید ۸۵۰ رأس دام سبک و سنگین عشایری از بین رفته است.

  مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد: با توجه به نامگذاری سالجاری از سوی مقام معظم رهبری به نام” رونق تولید” و بارش های بسیار خوب انتظار می رود شاهد افزایش چشمگیر تولیدات دامی عشایر باشیم.

  علیپور بیان کرد: بارش های بسیار خوب در استان باعث فعال شدن چشمه ها و رشد خوب و غنی شدن مراتع استان شده است.

  وی افزود: با توجه به این تحول خوب پیش بینی می شود در بخش تولیدات گوشت عشایربا افزایش ۱۵۰۰ تنی به ۸ هزار و ۵۰۰ تن برسد.

  مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در سالهای گذشته تولیدات گوشت عشایر بالغ بر ۷ هزار و ۵۰۰ تن در استان بوده است.

  علیپور اضافه کرد: عشایر کهگیلویه و بویراحمد سالانه بیش از ۱۰ هزار متر مربع انواع صنایع دستی، بیش از ۴۰۰ تن پشم، بیش از ۱۸۰ تن انواع روغن های دامی، بیش از ۲۵۰ تن انواع کشک و ۲۶ هزار تن شیر تولید می کنند.

  وی گفت: در حدود ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار عشایر در غالب ۷۰ هزار نفر جمعیت در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این میزان بالغ بر یک هزار و ۸۶۹ خانوار عشایری در گچساران هستند.

   

  تبلیغات